| | WYDZIAŁ PEDAGOGIKI i PSYCHOLOGII UNIWERSYTET JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH | | |
[ Archived page ]
Współczesne problemy wychowania, opieki i terapii w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym
Centrum Edukacji Artystycznej UJK, 16 czerwca 2014
W dniu 16 czerwca 2014 roku w Sali A CEART na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ulicy Krakowskiej 11 odbyło się Seminarium Naukowe "Współczesne problemy wychowania, opieki i terapii w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym".Temat seminarium wiązał się z aktualnymi problemami rzeczywistości społecznej, dotyczył potencjałów i zasobów ludzkich tkwiących w jednostkach zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz możliwości ich wykorzystania.
Organizatorem Seminarium był Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Pedagogium - Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie, Schronisko dla Nieletnich w Gackach i Ochotniczy Hufiec Pracy w Kielcach.
W spotkaniu uczestniczyli pedagodzy, psycholodzy, wychowawcy pracujący w instytucjach resocjalizacyjnych oraz studenci I i II stopnia Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej.
W pierwszej części Seminarium niezwykle ciekawe wykłady naukowe wygłosili znakomici goście i organizatorzy: prof. Pedagogium dr hab. Marek Konopczyński - "Autokreacja tożsamości dewiantywnej"; prof. Pedagogium - WSNS w Warszawie, dr hab. Beata Maria Nowak - "Resocjalizacja systemowa ujęcie synergiczne".
Wystąpienie prof. Konopczyńskiego dotyczyło możliwości zmiany tożsamości jednostki niedostosowanej społecznie poprzez odkrycie i wykorzystanie tkwiącego w niej twórczego potencjału. Omawiając konkretne przykłady prof. M. Konopczyński starał się przekonać słuchaczy o słuszności stosowania tej metody oraz płynących z niej korzyści dla jednostek niedostosowanych społecznie.
Wykład prof. Beaty Marii Nowak przedstawiał resocjalizację jednostki dewiacyjnej w ujęciu systemowym, Pani Profesor omawiała rolę rodziny w procesie resocjalizacji oraz konieczność oddziaływania na nią i jej wspierania w sytuacji zmiany dewiacyjnej tożsamości jednostki.
W części drugiej Seminarium w godz. 12.00 - 14.00 odbyły się warsztaty przygotowane przez członków Zakładu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UJK w Kielcach: dr Krzysztof Gąsior - warsztat I "Uzależnienie i współuzależnienie w rodzinie - strategie działań pomocowych"; dr Monika Wojtkowiak warsztat II - "Mediacje w sytuacjach trudnych (sprawca - ofiara; rodzic - nieletni)"; mgr Potaczała-Perz warsztat III - "Relacje grupowe i rozwiązywanie konfliktów" dr Marta Wilk - warsztat IV "Jak radzić sobie z dzieckiem wagarującym?"; mgr Marek Łukasiewicz - warsztat V - "Bezpieczeństwo osobiste wychowanków i pracowników w placówkach resocjalizacyjnych".
Organizowanie tego typu spotkań akademickich jest bardzo cenną inicjatywą i stanowi istotny wkład w rozwój Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Inf. Anna Kieszkowska
Fot. Andrzej Arabski
1) Seminarium naukowe
2) Seminarium naukowe
3) Seminarium naukowe
4) Seminarium naukowe
5) Seminarium naukowe
6) Seminarium naukowe
7) Seminarium naukowe
8) Seminarium naukowe
9) Seminarium naukowe
10) Seminarium naukowe
[ wygenerowano w 0.004 s ]