W poszukiwaniu skutecznej pomocy
15 października 2018, Centrum Edukacji Artystycznej UJK
To druga edycja konferencji dotyczącej problemów osób niepełnosprawnych. W Centrum Edukacji Artystycznej UJK spotkali się przedstawiciele środowisk zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, byli też studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. - Nie możemy zamykać się wąskim kręgu. Jak ktoś powiedział "każdy z nas jest w jakimś obszarze osobą niepełnosprawną". Bycie niepełnosprawnym zależy od miejsca i czasu, w którym się znajdujemy, od zasobów, którymi dysponujemy. Należy akceptować ludzi, takimi jakimi są, odmieniać świat. Nie należy szukać tego, co jest dla nas niedostatkiem, ale tego co jest zasobem i potencjałem - mówiła podczas otwarcia konferencji dr hab. Monika Szpringer, prof. UJK, prorektor do spraw studenckich i kształcenia.
Wśród prelegentów był dr hab. ks. Witold Janocha, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prof. Witold Janocha mówił o tym, jak rodzina z osobą niepełnosprawną odnajduje się w systemie wsparcia społecznego. Zwrócił uwagę głównie na zagrożenia. - Permanentny stres, kiedy rodzi się dziecko niepełnosprawne. Natarczywe pytania "dlaczego tak się stało?", lęk o przyszłość, w wielu przypadkach wstyd. To są emocje, które towarzyszą członkom rodziny z osobą niepełnosprawną - mówił prelegent.
Niepełnosprawność niesie za sobą koszty (sprzęt, rehabilitacja, konsultacje, leczenie) i pogarsza sytuację ekonomiczną rodziny. Zwykle jedno z rodziców porzuca aktywność zawodową aby zająć się niepełnosprawnym dzieckiem. - Głównie to matki przechodzą w rolę opiekuna - mówił profesor. W wielu przypadkach pogarszają się relacje wewnątrzrodzinne. - Najczęściej to ojcowie wycofują się z roli opiekuna. Polega to na tym, że pozostawiają rodzinę i odchodzą, ewentualnie wchodzą w rolę wyłącznie dostarczyciela pieniędzy - mówił ks. Witold Janocha.
Kolejnym negatywnym elementem jest utrata najbliższych przyjaciół, brak życia kulturalnego, zaprzestanie wyjazdów na wczasy, wycieczki. - W jednym z wywiadów mama osoby niepełnosprawnej przyznała się, że woli siedzieć z dzieckiem w domu i nie chce pójść do kina. W kinie będzie stresować się, czy zachowanie dziecka nie sprawi jej kłopotów - mówił prelegent.
Prof. Janocha przedstawił wyniki badań, które przeprowadził wśród kilkuset osób w naszym regionie, w rodzinach z osobami niepełnosprawnymi. Okazało się, że dużym problemem jest brak informacji na temat pomocy dla osób niepełnosprawnych. Dzieje się tak pomimo tego, że istnieje wiele instytucji, które się tym zajmują. - Brakuje jednej instytucji, jednego centrum, które potrafiłoby taką osobę przyjąć i wskazać możliwości działania i pomocy - podkreślił profesor.
Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do tego grona dołączył w tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Inf. Piotr Burda / UJK
Fot. Kazimierz Kunisz / UJK