Uniwersytet Jana Kochanowskiego   
WYDZIAŁ  PEDAGOGIKI  i  PSYCHOLOGII
UNIWERSYTET  JANA KOCHANOWSKIEGO  W  KIELCACH
   Wydział Pedagogiczny i Artystyczny

[ Archived page ]


Spektakl muzyczny "List do Świętego Mikołaja"
Wykład prof. zw. dr. hab. Andrzeja Bałandynowicza "Różnorodność, inność i odmienność atrybutem człowieczeństwa i perspektywą ku prawdzie"


14 stycznia 2016, Centrum Edukacji Artystycznej UJK

Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UJK oraz Koło Studenckie Naukowe "Profil" zaprosili 14 stycznia 2016 roku wszystkich pracowników, studentów Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego oraz pedagogów-wychowawców różnych placówek na spotkanie naukowe i spektakl artystyczny.

Wykład wprowadzający wygłosił prof. zw. dr hab. Andrzej Bałandynowicz. Profesor przypomniał, że Inny (człowiek) to ja w sensie ontologicznym i nie-ja w sensie egzystencjalnym. Ten drugi określony jest przez sytuacyjność opisywaną często naznaczającymi pojęciami. "To, czy Inny - pisze Anna Walczak (E. Marynowicz-Hetka, Pedagogika społeczna 2007, s.437) - jest dla spotykającego Go drugiego człowieka realną wartością, której ważności istnienia nie trzeba "dowodzić", będzie zależało od wrażliwości tego człowieka na Innego, od jego woli i konkretnych działań urzeczywistniających sens Innego jako wartości samej w sobie." Przez Innego mamy możliwość doświadczania wartości, które On reprezentuje. Profesor Bałandynowicz mówił o Dobru, Prawdzie, Pięknie, które stanowią wezwanie i wyzwanie dla profesjonalnego działania, każdej relacji, w której ja i Inny stajemy naprzeciw siebie i Inny uzyskuje możliwość wypowiedzenia się. "Rodzi się wówczas podwójna relacja: człowiek potrzebuje drugiego człowieka, a drugi potrzebuje jego. [...] ich wzajemne bycie dla siebie[...] jest niczym innym jak działaniem wobec siebie jako wartości. Wówczas dopiero odkrywa się sens autentycznej pomocy" (tamże, s.458). Prawdę, Dobro, Piękno Innego i w Innym trzeba dostrzec i przeżyć.

Doświadczyliśmy tego podczas występu Zespołu Integracyjnego Pieśni i Tańca "Mazowiacy", którego założycielem i kierownikiem jest dr hab. Leszek Ploch, prof. UPH. Leszek Ploch od ponad 40 lat inicjuje i prowadzi różnorodne imprezy i wydarzenia kulturalne i artystyczne na rzecz włączania społecznego dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością do życia społecznego i świata kultury. Utrzymane w świątecznej atmosferze przedstawienie wzruszyło nas wszystkich i mówiliśmy językiem emocji. Spektakl muzyczny pt. "List do Świętego Mikołaja" w reżyserii Leszka Plocha, według scenariusza i choreografii Hanny Szczepańskiej-Ploch był wzniosłym i pełnym artyzmu, ujmującym serce dziełem artystycznym.

Widowisko spotkało się z dużym zainteresowaniem, aplauzem, zostało nagrodzone bardzo dużymi brawami ze strony studentów, nauczycieli akademickich oraz zebranych gości - uczniów (wychowanków) i nauczycieli z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Kielcach oraz przybyłych rodziców. W nowej scenerii w atmosferze świątecznej z okazji Mikołaja planujemy kolejne spotkanie z artystami z Zespołu Integracyjnego Pieśni i Tańca "Mazowiacy". A tymczasem życzymy im wszelkiej radości i dobroci ludzkich serc.


Inf. Elżbieta Lisowska
Fot. Kazimierz Kunisz / UJK

### Wybrane zdjęcia   ### Pozostałe zdjęcia:   część 1   część 2

aktualizowano: 
08.10.2018
przejdź na stronę: 
Wydziału  Uczelni  
webmaster: 
Kazimierz Kunisz  
 niedziela, 24 listopad 2024 r. IP: 81.26.8.179;  Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com).
[ wygenerowano w 0.004 s ]